Seinäjoen korkeakoulukirjaston kokoelmapolitiikka


Päivitetty 14.2.2008

Seinäjoen korkeakoulukirjasto tukee opiskelua, opetusta ja tutkimusta sekä edistää informaatiolukutaitoa tarjoamalla mm. ajantasaiset painetut sekä audiovisuaaliset ja elektroniset tiedonlähteet. Kirjaston aineistojen hankintapolitiikka perustuu Seinäjoen ammattikorkeakoulun ja Koulutuskeskus Sedun opetussuunnitelmiin sekä Seinäjoen korkeakoulukirjaston ja ammattikorkeakoulukirjastojen yhteiseen strategiaan. Hankintapolitiikan lähtökohtana ovat kirjaston ensisijaiset asiakkaat ja heidän tiedontarpeensa.

Seinäjoen korkeakoulukirjaston ensisijaisia asiakasryhmiä ovat:

  • Seinäjoen ammattikorkeakoulun ja Koulutuskeskus Sedun opiskelijat
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulun ja Koulutuskeskus Sedun henkilökunta
  • Seinäjoen yliopistokeskuksen opiskelijat ja henkilökunta
  • Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin henkilökunta

Seinäjoen korkeakoulukirjastoa käyttävät myös:

  • elinkeinoelämän ja julkishallinnon edustajat
  • muut kirjastot
  • muiden oppilaitosten opiskelijat
  • muut asiakkaat.


Nykyinen kokoelma


Seinäjoen korkeakoulukirjaston toimipisteiden eri alojen kokoelmat täydentävät toisiaan muodostaen laajan ja monialaisen aineistokokoelman. Vuoden 2007 lopussa Seinäjoen korkeakoulukirjaston nimekemäärä oli 65 500 kpl ja nidemäärä 115 700 kpl.

Kokoelman suuruusluokat (v. 2006-2007):
(tiedot Plari-tietokannasta)

 

 Niteet

Lainaus 

Kampuskirjasto

40.000 - 45.000              

135.000 - 140.000

Terveyskirjasto 20.000 - 25.000 55.000 - 60.000
Maaseutualan kirjasto 10.000 - 15.000 15.000 - 20.000
Metsäalan kirjasto 10.000 - 15.000 10.000 - 15.000
Liiketalouden kirjasto 5.000 - 10.000

20.000 - 25.000

Ravitsemisalan kirjasto 5.000 - 10.000

15.000 - 20.000

Muotoilun kirjasto 5.000 - 10.000

5.000 - 10.000

Yrittäjyyden kirjasto
(tiedot Lakia-tietokannasta)
0 - 5.000 5.000 - 10.000

 Plariin tallennettujen nimekkeiden kielijakauma
 suomi 80,0 %
 englanti 16.8 %
 ruotsi 2,0 %
 muut 1,2 %

 Plariin tallennettujen nimekkeiden aineistojakauma
 kirja 98,0 %
 kausijulkaisu 1,3 %
 video 0,3 %
 muut 0,4 %

 

Kokoelmatyö


Kirjaston aineistojen valinnasta ja hankinnasta vastaa kirjaston johtaja. Valintaa ja hankintaa tekevät hajautetusti kaikki vakituiset kirjaston työntekijät toimipisteittäin ja vastuualueittain.


Valinnasta hankintaan


Seinäjoen korkeakoulukirjaston toimipisteisiin valitaan ja hankitaan aineistoa ottaen huomioon kunkin alan aineistomuotojen erityispiirteet ja haasteet. Aineiston hankinnassa vältetään eri toimipisteiden kokoelmien tarpeetonta päällekkäisyyttä. Aineiston pääkielet ovat suomi ja englanti. Muunkielistä aineistoa hankitaan tarpeen mukaan. Aineistojen valinnan yleisiä kriteerejä ovat

  • ajantasaisuus
  • ammatillinen ja tieteellinen luotettavuus
  • aihealueen vahvuus nykyisessä kokoelmassa: täydentääkö nykyistä kokoelmaa, onko hankinnan painopistealue vai onko päällekkäinen nykyiseen kokoelmaan nähden
  • hinta suhteessa laatuun ja mahdolliseen käyttöön
  • paperimuotoisen aineiston ja elektronisen aineiston tarpeetonta päällekkäisyyttä vältetään


Kirjat


Kirjastoon hankitaan opetussuunnitelmissa mainittu kurssikirjallisuus ja muuta opiskelussa ja opetuksessa sekä t&k-toiminnassa tarvittavaa aineistoa. Kustantajien ja muiden keskeisten tiedontuottajien julkaisuja ja julkaisemista seurataan aktiivisesti.

Opetussuunnitelmissa mainittu ulkomainen kirjallisuus hankitaan kattavasti. Muuta ulkomainen kirjallisuutta hankitaan mm. hankintatoiveiden perusteella ja yhteistyössä opetushenkilöstön kanssa sekä ottaen huomioon kansainvälisten opiskelijoiden tarpeet.


 

Kurssikirjat


Kurssikirjaosastolle sijoitetaan Seinäjoen ammattikorkeakoulussa käytettävät kurssikirjat sekä harkinnan mukaan Koulutuskeskus Sedussa ja Seinäjoen yliopistokeskuksessa käytettäviä kurssikirjoja.

Kurssikirjojen niteiden hankintamäärä vaihtelee, huomioon otetaan koulutusohjelmittaiset opiskelijamäärät ja kirjallisuuden aiheet. Kurssikirja sijoitetaan kurssikirjaosastolle pääsääntöisesti ainoastaan siinä kirjaston toimipisteessä, jossa se on kurssikirjana, muissa toimipisteessä ne laitetaan lainausosastolle.



Lehdet


Lehtitilaukset arvioidaan ja tarkistetaan vuosittain. Kotimaiset lehdet tilataan pääsääntöisesti paperimuotoisina, ulkomaiset elektronisena FinELibin tarjonnasta. Ulkomaisia lehtiä ei tilata paperisina ja elektronisina versiona päällekkäisinä. Tilaukset tehdään kulloinkin voimassaolevan sopimustahon kautta. Lehtien valinnassa noudatetaan soveltuvin osin yleisiä valinnan kriteerejä.



Elektroninen- ja av-aineisto


Elektronisten aineistojen valinta ja hankinta tehdään FinELibin tarjonnasta ja ammattikorkeakoulujen yhteisten konsortioiden kautta. Vapaasti verkossa olevaa aineistoa luetteloidaan tietokantaan, mikäli se mainitaan opetussuunnitelmassa tai on muuten laadukasta ja täydentää kokoelmia.

Av-aineistoa, jolla on lainausoikeudet, hankitaan alakohtaisten tarpeiden mukaan. Opetuskäyttöön tarkoitettu av-aineisto hankitaan ko. opetusyksikön määrärahoilla.

 

Opinnäytetyöt


Kussakin kirjaston toimipisteessä on kyseisen yksikön opinnäytetyöt. Opinnäytetöitä säilytetään kirjastossa 10 vuotta. Opinnäytetyön kirjastokappale ei ole arkistokappale.

Syksystä 2008 lähtien opinnäytetyöt tulevat ainoastaan elektronisina versioina Kansalliskirjaston ylläpitämään opinnäytetietokantaan.


Lahjoitukset


Lahjoituksia ja muuten ilmaiseksi saatavaa aineistoa otetaan kokoelmiin samoin kriteerein kuin ostettavaa aineistoa. Seinäjoen korkeakoulukirjasto voi kieltäytyä vastaanottamasta lahjoitettua aineistoa, mikäli se ei vastaa kriteereitä.


 

Hankintatoiveet


Hankintatoiveita voi esittää asiakaspalvelussa, kirjallisella lomakkeella, sähköpostitse tai www-sivulla olevalla lomakkeella. Kokoelmapolitiikan yleiset kriteerit täyttävät hankintaehdotukset pyritään toteuttamaan.



Kokoelmien seuranta ja arviointi


Toimintaympäristön ja koulutusohjelmien tarpeita seurataan jatkuvasti ja opetussuunnitelmissa olevat aineistot tarkistetaan vuosittain. Kysyttyä ja varattua aineistoa tilataan mahdollisuuksien mukaan lisää.


Kokoelmien sisältöä, käyttöä ja kuntoa seurataan ja arvioidaan säännöllisesti seuraamalla mm.

  • kokoelmien määrää ja hankintaa ja poistoja
  • kokoelmien ikää
  • kokoelmien kielijakaumaa
  • päällekkäisiä nimekkeitä kokoelmissa
  • eri aineistomuotojen määrää kokoelmissa
  • kokoelmien lainausta / nide- ja nimekemäärä
  • niteiden ja nimekkeiden määrää / ensisijaiset käyttäjät

FinELibin kautta hankittujen elektronisten aineistojen käyttöä seurataan HALTI-seurantajärjestelmällä.
 

Varastointi


Varastoon siirtoperusteena käytetään lainauslukuja ja julkaisuvuotta: Avohyllyistä siirretään varastoon (tai poistetaan kokonaan) harkinnan mukaan teokset, jotka ovat vanhimpia eikä niitä ole lainattu.

Varastointia tehdään valikoiden. Varastoinnin kriteerejä ovat alueellisuus ja ammattialojen kehittyminen. Vieraskielistä kirjallisuutta varastoidaan, sillä kotimaista kirjallisuutta on helppo kaukolainata.

Lehtien säilytysajat näkyvät Plarista. Säilytysaikoja tarkistetaan tarvittaessa.

 
   

Poistot kokoelmasta


Kirjaston kokoelmista poistetaan huonokuntoista, vanhentunutta ja käyttämätöntä (ns. 0-listat) aineistoa ottaen kuitenkin huomioon ammattien, ammattialojen ja tutkimuksen tarpeet sekä historiallinen näkökulma.


Seudullinen ja valtakunnallinen yhteistyö


Yhteistyötä tehdään sopimukseen perustuen Seinäjoen yliopistokeskuksen, Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin (Terveyskirjasto) sekä Kauhavan kaupungin (Yrittäjyyden kirjasto) kanssa. Kokoelmatyössä otetaan myös huomioon Seinäjoen kaupunginkirjasto-maakuntakirjaston sekä muiden kuntayhtymän alueella toimivien yleisten kirjastojen tarjoamat aineistot.


E-aineistojen hankinnassa hyödynnetään kansallisia konsortioita. Hankintayhteistyötä tehdään Päijät-Hämeen koulutuskonsernin ja Etelä-Karjalan ammattikorkeakoulun kanssa kilpailuttaen kirjojen ja lehtien hankintapaikat yhteisesti (vuodesta 2004 lähtien).